top_banner3.jpg

postolka

 

Aleje- arterie przyrody pełne życia.

DSC_0166Alejowe stoisko projektu "Drogi dla natury" zagościło w Gdańsku 21 maja w Parku Regana nad morzem jako jedno z wielu atrakcji tego pikniku " Bioróżnorodność – poznaj by zachować!". Organizatorami wydarzenia, które już na dobre wpisało się kalendarz wiosennych wydarzeń kulturalnych regionu, są Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych.

 

Weekendowa atmosfera, bliskość plaży, wiosenna przyroda, wyśmienita pogoda, doskonała organizacja... to wszystko sprawiło, że osoby zatrzymujące się przy naszym stosiku miały ochotę na pogawędkę o alejach, chętnie rozpoznawały różne organizmy związane z alejami. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z żywymi owadami. Na stoisku mieliśmy, bowiem, wepę marmurkowaną, zarówno postać dorosłą (imago), jak i larwy tego owada i osłonki poczwarek tzw. kokolity. Nasza hodowla pochodzi z próchnowiska wyciętego drzewa. Po pikniku owady zapragnęły wolności:). Mamy nadzieję, że po pracy na rzecz edukacji zasiedliły jakąś dziuplę.

Wiele osób chętnie opowiadało o alejach w swojej okolicy, o ptakach w nich spotkanych, nietoperzach... niektórzy wykazali się umiejętnością rozpoznawania drzew po liściach. Wiele osób zainteresowało się porostami epifitycznymi. Często pytano nas o powody dewastacji drzew i alej, np. nadmierne przycinki, ogławianie, czy też podcinanie korzeni. Na podstawie wielu odbytych rozmów wnioskujemy, że ludziom zależy na drzewach!

DSC_0086 DSC_0139 DSC_0141 DSC_0145

DSC_0148 DSC_0197 DSC_0202 DSC_0214

DSC_0243 DSC_0259 DSC_0277 DSC_0285